بلاگ ایران هزمت
راهنمای کتاب ERG

راهنمای کار با کتاب ERG

راهنمای کار با کتاب ای آر جی

این کتاب با طبقه بندی رنگی صفحات تهیه شده است. علت آن خطرناک بودن مواد شیمیایی است که نیاز به دسترسی سریع به روش پاسخ گویی مناسب در این نوع حوادث می باشد . صرفا داشتن یا کار کردن با کتاب نمیتواند پاسخ گویی مناسب در حادثه ایجاد کند. شما باید به تکنیک های پاسخ گویی ایمن که بر اساس تجربیات روز دنیا و هزاران نوع ماده شیمیایی متغییر و به روز طراحی می شود از طریق مدرس متخصص و همچنین نرم افزارهای مرتبط دسترسی پیدا کنید تا بتوانید به بهترین شکل در حوادث خطرناک پاسخ گو باشید. آمارها نشان داده است افرادی که بدون آشنایی با اطلاعات فنی کار در صحنه عملیات و آموزش تخصصی کار با کتاب و نرم افزارهای مرتبط مبادرت به پاسخ گویی حوادث کرده اند آسیب بیشتری را متحمل شده اند حتی در مواردی نسبت به کسانی هیچ گونه پاسخ گویی انجام نداده اند آسیب های بیشتری ایجاد کرده اند. زیرا پاسخ گویی اشتباه تبعات فاجعه بار پلکانی به بار خواهد آورد که نمونه آن حتی در کشور آمریکا که پیشرو در این زمینه است باعث حوادث کشتار جمعی شده است. این طبقه بندی پاسخ گویی و شناسایی اطلاعات کاربردی مواد خطرناک در کتاب ای آر جی به صورت کلید واژه به شکل زیر و بر اساس رنگ ها می باشد :

 

راهنمای کتاب ERG

 

۱- صفحات سفید کلیاتی در زمینه انواع  پلاکاردها و تانکرها و بونکر ها و واگن های راه آهن در شناسایی ظاهری احتمالی نوع مواد خطرناک موجود در آنها است. (متاسفانه کمتر از ده درصد در ایران استاندارد این موضوع رعایت می شود و شما هم به همین میزان اطلاعات دقیق بدست  می آورید و به همین میزان توان پاسخ گویی خواهید داشت).

۲- صفحات زرد در زمینه اطلاعات مواد خطرناک بر اساس شماره بین المللی ماده خطرناک (یو ان نامبر) می باشد. این مواد به ترتیب شماره هستند و در مقابل آنها شماره گاید ماده و اسم انگلیسی ماده نیز وجود دارد. این قسمت نیز در حمل و نقل مواد خطرناک کمتر از ده درصد در کشور رعایت می شود و متاسفانه به دلیل فرار های مختلف مالیاتی و … تغییر و جابجایی مواد خطرناک در آنها وجود دارد که به شدت باعث آسیب پذیر شدن آتش نشان ها و انحراف آنها از مواد واقعی موجود در محموله حمل خواهد شد.

۳- صفحات آبی در زمینه اطلاعات مواد خطرناک بر اساس حروف الفبای انگلیسی می باشد که به خاطر به ترتیب بودن این حروف دسترسی شما در یافتن نوع ماده بسیار کاربردی خواهد بود. همچنین در مقابل حروف الفبای انگلیسی مواد خطرناک شماره گاید نامبر و یو ان نامبر ماده هم برای کسب اطلاعات بیشتر وجود دارد. کمتر از ۳۰ درصد این روش کاربردی است که البته نسبت به روش های قبل کاربرد بیشتری دارد و علت آن این است که در بسیاری موارد کارخانجات و حمل و نقل نوع ماده حتی به شکل شفاهی مشخص است. که البته دروغ گویی در این زمینه به علت فرار مالیاتی و.. میتواند برای آتش نشان مرگ آور باشد.

۴- صفحات نارنجی در زمینه اطلاعات و روش های  پاسخ گویی به مواد خطرناک طبقه بندی شده است . شما در این صفحات به روش های پاسخ گویی به حریق کوچک و بزرگ و انفجار و ریزش و پاشش مواد و میزان تخلیه و نوع کمک های اولیه و ایمنی بهداشت فردی  و جمعی و… دسترسی دارید.که البته بسیار مهم است که تکنیک های خاص ماد را با تمرینات نوع ماده منطقه خود انجام دهید تا به رویه بهتر بومی نیاز خود در پاسخ گویی به نوع ماده دسترسی پیدا کنید.

۵- صفحات سبز در زمینه اطلاعات تخلیه اضطراری شهر در موادی که قابلیت حادثه کشتار جمعی دارند طبقه بندی شده است. تمام موادی که در صفحات آبی و صفحات زرد به رنگ سبز های لایت شده اند دارای قابلیت ایجاد یک حادثه کشتار جمعی هستند. این مواد به قدری خطرات بالا دارند که شما باید قبل از اطلاع یافتن از هر نوع روش پاسخ گویی به سرعت اقدام به تخلیه منطقه مورد نظر بکنید و قطعا محاسبات سخت افزاری و نرم افزاری باد بر اساس نوع ماده باید صورت بگیرد و در غیر این صورت با آسیب های خیلی بیشتر در منطقه آلوده مواجه خواهید شد.

مهندس جندقی

اضافه کردن نظر

نرم افزار هزمت WISER

سیستم اطلاعات بی سیم برای واکنش گر ها درشرایط اضطراری (wiser) یک سیستم پذیرفته شده برای ارائه خدمات به اولین واکنش گرها در صحنه حوادت مواد خطرناک شیمیایی – بیولوژیک و رادیواکتیو (NBC) است.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت WISER
نرم افزار هزمت WISER

نرم افزار فارسی هزمت (ERG)

با توجه به کمبود منابع در زمینه واکنش در شرایط اضطراری، در هنگام بروز حوادث شیمیایی، تصمیم بر آن شد که راهنمای واکنش در شرایط اضطراری در قالب سامانه در اختیار آتش نشان های زحمت کش قرار گیرد.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت base
نرم افزار هزمت (ERG)

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.