بلاگ ایران هزمت
مانور آموزشی عملیاتی بیمارستان فارابی

مانور آموزشی- عملیاتی مقابله با مواد خطرناک HAZMAT در بیمارستان فارابی برگزار شد

باوجود اعلام تعطیلی دستگاه های اجرایی استان تهران به دلیل وقوع زلزله شامگاه ۲۹ آذر، مانور عملیاتی مقابله با مواد خطرناکHAZMAT بیمارستان فارابی با حضور معاون توسعه دانشگاه توسط گروه ایران هزمت با موفقیت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فارابی، این مانور روز پنجشنبه ۳۰آذر ۱۳۹۶همزمان با آخرین جلسه دوره آموزشی مقابله با مواد خطرناک CBRNE به همت مرکز مدیریت حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی تهران و با همکاری بیمارستان فارابی برگزار شد و طی آن سناریوی طراحی شده توسط تیم عملیاتی تخصصی مقابله با مواد شیمیایی (HAZMAT) با موفقیت به اجرا درآمد.
این تمرین عملیاتی با حضور دکتر محمود بیگلر معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی دانشگاه؛ مهندس مکری، مدیر فنی و نظارت بر طرح های عمرانی دانشگاه؛ دکتر عبدالهی، رییس و کارشناسان مرکز EOC دانشگاه، دکتر شباب، مدیر درمان و کارشناسان معاونت درمان دانشگاه؛ دکتر مهدی صنعتکار، قائم مقام ریاست بیمارستان فارابی؛ سعید مرادی، مدیر بیمارستان فارابی؛ دبیران کمیته های بحران بیمارستان های تابعه و جمعی از مدیران و مسئولین بیمارستان فارابی اجرا شد.
دکتر شهاب عبدالهی فر، رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های دانشگاه علوم پزشکی تهران در جلسه مرور تجربیات  که در پایان مانور تشکیل شد، ضمن قدر دانی از تیم مدیرتی بیمارستان فارابی اظهار داشت: من در چند مانور بین المللی شرکت کرده ام و به جرات می توانم بگویم تمرین امروز در سطح مانور های بین المللی بود.
وی همچنین از افراد شرکت کننده در مانور تقدیر نمود و گفت: حضور حداکثری تیم عملیاتی و سایر همکاران در روز تعطیل و در شرایط آماده باش زلزله نشانه ای خوب و امیدوار کننده است.
وی تاکید کرد: این مانور برای اولین بار در سطح بیمارستان های کشور برگزار شد و گسترش استفاده از صنعت هسته ای و صنایع شیمیایی در بخش های مختلف کشور همچنین شرایط امنیتی منطقه، اهمیت برگزاری چنین مانور هایی را دوچندان می نماید.
وی ابراز امیدواری کرد مسیری که آغاز شده با موفقیت ادامه یابد.
مهندس عبداله رییسی، مدرس کشوری HAZMAT نیز طی سخنانی ویژگی این مانور را  استفاده از امکانات موجود بدون تحمیل هزینه اضافی عنوان کرد و گفت: مادر این تمرین نشان دادیم چگونه می توان بدون تجهیزات خاص و گرانقیمت و با بهره برداری از وسایل موجود از سرمایه های انسانی در مقابل مواد خطرناک بهترین محافظت را بکنیم.

وی از نتیجه این تمرین ابراز رضایت کرد و گفت: وقتی پیشنهاد برگزاری این دوره به بنده شد باور نمی کردم  با این کیفیت اجرا شود. اجرای مانور در شرایط خاص امروز باعث افتخار و نشانه علاقه و توانمندی همه افراد شرکت کننده در دوره است.

در ادامه مهندس عباس جندقی دیگر مدرس کشوری HAZMAT  انسجام نیروها را ویژگی این دوره داتست و گفت در اغلب دوره های آموزشی شرکت کنندگان ساختار را درک نکرده و در تمرین عملیاتی دچار چالش می شویم.
دکتر مهدی صنعتکار، قائم مقام ریاست بیمارستان فارابی نیز در این جلسه ضمن تقدیر از تلاش تمامی دست اندرکاران برگزاری دوره آموزشی CBRNE، اظهار داشت:  امروز پس از ۵ هفته آموزش نتیجه کار را به صورت یک مانور موفق مشاهده کردیم. تجربه جدید و بسیار خوبی که با تلاش کارشناسان محترم مدیریت بحران دانشگاه و همکاران توانمند و پرتلاش واحد مدیریت بحران بیماستان فارابی به ثمر نشست.
دکتر صنعتکار با تاکید بر اینکه خطر و حادثه همیشه درکمین است و آمادگی بهترین راه مقابله با آن است، افزود: امیدوارم این دوره مقدمه ای برای برنامه های بیشتر، منسجم تر و بهتر باشد.
شادی رضائی، مدیر پرستاری بیمارستان فارابی نیز برگزاری تمرین های عملیاتی را میدانی برای نمایش و محک تجربیات، دانش و توانمندی های کارکنان بیمارستان خواند و افوزد: در کشور پر حادثه ای مانند ایرانف کادر درمانی بایستی توانیی تصمیم گیری صحیح و در لحظه را داشته باشند و این امر فقط از طریق تمرین مداوم محقق می شود.

 

منبع خبر: روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران

آنیتا توکلی

اضافه کردن نظر

نرم افزار هزمت WISER

سیستم اطلاعات بی سیم برای واکنش گر ها درشرایط اضطراری (wiser) یک سیستم پذیرفته شده برای ارائه خدمات به اولین واکنش گرها در صحنه حوادت مواد خطرناک شیمیایی – بیولوژیک و رادیواکتیو (NBC) است.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت WISER
نرم افزار هزمت WISER

نرم افزار فارسی هزمت (ERG)

با توجه به کمبود منابع در زمینه واکنش در شرایط اضطراری، در هنگام بروز حوادث شیمیایی، تصمیم بر آن شد که راهنمای واکنش در شرایط اضطراری در قالب سامانه در اختیار آتش نشان های زحمت کش قرار گیرد.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت base
نرم افزار هزمت (ERG)

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.