بلاگ ایران هزمت
رفع آلودگی

دوره آموزش مواد خطرناک (هزمت) صنایع نفت و پالایشگاه سطح یک

گروه آموزشی ایران هزمت

IRAN HAZMAT TRAINING

Iran Hazmat

Hazardous Materials Training for

First Responder Awareness (FRA)

دوره آموزشی مدیریت حوادث موادخطرناک(HAZMAT) ویژه

 واکنش گر ¬های اولیه خاص صنایع نفتی و مواد شیمیایی

سطح یک (آگاهی)

 

مقدمه:

سازمان¬های مسئول واکنش به حوادث مواد خطرناک مانند سازمان¬های آتش نشانی، هلال احمر، اورژانس پزشکی، پلیس، بیمارستان¬ها، نیرو¬های نظامی، پدافند غیر عامل، صنایع کارخانجات شیمایی و صنایع نفتی و مسئولین HSE سازمان ها باید بر مبنای ماموریت و وظایف مورد انتظار از پرسنل، آموزش ¬های لازم را برای آن¬ها فراهم آورند. این آموزش ¬ها باید قبل از آنکه پرسنل مجاز به اجرای عملیات در منطقه آلوده باشد به آن¬ها داده شود.

 

این آموزش ¬ها باید بخشی از برنامه جامع و یکپارچه حفاظت از عموم مردم، محیط زیست و اموال در مقابل حوادث شیمیائی، بیولوژیک و رادیولوژیک ناشی از تصادفات در حمل ونقل مواد خطرناک، نشت و انتشار در صنایع، دفع پسماند¬های فعالیت ¬های صنعتی و یا حوادث تروریستی باشد. نسبت به صنایع خاص موجود باید مواد خاص شناخته شده و پاسخگویی عملیاتی مطابق آن ماده خاص انجام شود. برای مثال در صنایع نفتی و پالایشگاه ها باید با در نظر گرفتن انباشت حداکثری مواد پاسخگویی عملیاتی به پرسنل مرتبط آموزش داده شود.

رفع آلودگی

 

تعریف:

نیرو¬های پاسخ اولیه در سطح اگاهی عمومی، افرادی هستند که در خلال وظایف عادی خود با شرایط اضطراری ناشی از مواد خطرناک HAZMAT روبرو می شوند و ممکن است نخستین افرادی باشند که در صحنه حادثه، حفاظت از سلامتی و ایمنی خود، تأمین صحنه حادثه و درخواست کمک از پرسنل آموزش دیده برای مقابله با مواد خطرناک را برعهده میگیرند و ممکن است پرسنل نیرو¬های انتظامی، آتش نشانی، اورژانش پزشکی، تیم ¬های امداد و نجات جمعیت هلال احمر و یا سازمان¬های خصوصی باشند.

 

مدت زمان دوره:

مدت زمان دوره ۲۴ ساعت می باشد و جلسات به صورت ترکیبی از سخنرانی وکارگاه ¬های تخصصی و ارائه مانورهای عملی با تمرین¬های فردی و گروهی می باشد.

پیش نیاز: ندارد

 

اهداف آموزشی:

بعد از اتمام این دوره شرکت کنندگان قادر به تشریح و تمرین استراتژی ¬های پایه ای برای حفاظت از سلامتی و ایمنی خود در زمان رویاروئی در حوادث و با پتانسیل مواجهه با مواد خطرناک خواهند بود که شامل:

 • درک ماهیت مواد خطرناک
 • درک خطرات ناشی از حوادث و شرایط اضطراری شیمیایی
 • تشخیص حضور و وجود مواد خطرناک در سایت حادثه
 • شناسایی مواد خطرناک در محیط
 • درک نقش ومسئولیت ¬های پاسخ دهنده اولیه سطح آگاهی
 • تشخیص نیاز به کمک ¬ها ومنابع اضافی
 • محدود سازی دسترسی به صحنه حادثه برای افراد غیر مجاز

چادر رفع آلودگی

 

گروه¬های هدف آموزش:

افرادی که دوره عمومی و آگاهی را می گذرانند از سازمان¬های مختلفی نظیر آتش نشانی، پلیس، اورژانس پزشکی، سازمان¬های دولتی واکنش گرا، کارشناسان HSE و ایمنی کارخانجات و صنایع نفتی و شیمیایی، مدیریت شرایط اضطراری و پرسنل حمل ونقل هستند. این دوره به صورت کاملا اختصاصی برای تیم های پاسخگوی حوادث مواد خطرناک صنایع نفتی با فیلمهای سیمیلاتور حوادث نفتی و کارگاه های مرتبط و مانورهای رومیزی و عملیاتی تخصصی طراحی شده است تا پاسخگوی دقیق یک تیم هزمت باشد.

 

تیم رفع آلودگی

 

اساتید دوره:

این دوره توسط دو نفر از اساتید گروه ایران هزمت که بیش از ده سال سابقه در امر تدریس و واکنش عملیاتی به حوادث مواد خطرناک را دارند انجام می شود که با استفاده از متد آموزشی تسهیل کننده یاد گیری، اقدام به ارائه مطالب و تمرینات لازم می نمایند.

 

شرح دوره:

این دوره برای واکنش گرهای اولیه در نظر گرفته شده است تا با دانش و مهارت کافی به ایمنی و سلامت خود و دیگران در حد نیاز و مؤثر کمک کنند تا بتوانند:

 • به حوادث مواد خطرناکی که در محل های ثابت و در حین حمل و نقل رخ می دهند، پاسخ دهند.
 • به مقابله با موقعیت های خطرناکی که در تماس های روزمره در قسمتهای مختلف پالایشگاه ها و انبارهای مواد نفتی اتفاق می افتد بپردازند.

این دوره مطابق با قوانین و استانداردهای معتبر جهانی در حوزه پاسخ اضطراری به حوادث مواد خطرناک، در سطح عملیات مطابق با NFPA 471 و NFPA 472 ، استاندارد واکنش به حوادث مواد خطرناک و استاندارد صلاحیت های لازم واکنش گرهای اولیه به حوادث مواد خطرناک HAZMAT و سلاح های کشتار جمعی WMD، استاندارد دپارتمان حمل ونقل DOT و استاندارد سازمان ایمنی و بهداشت شغلی OSHA ارائه خواهد شد.

توجه: موضوعات ارائه شده در برنامه های آموزشی آتش نشانی های محلی نمی گنجد و مدرسین تخصصی آن بسیار محدود می باشند. زیرا مطابق و هم سطح با استانداردهای جهانی برگذار می شود.

صلاحیت هایی که بلافاصله بعد از شرکت در این دوره ایجاد خواهد شد شامل:

 • آشنایی با رویه های عملیاتی استاندارد
 • آشنایی با تکنیکهای کنترل دفاعی
 • آشنایی با تجهیزات حفاظت فردی مناسب برای هر نوع حادثه خاص
 • شناخت رویه های رفع آلودگی مناسب
 • توانائی گزارش دهی مناسب واکنش برنامه ریزی شده به حادثه
 • پایه گذاری سیستم مدیریت حادثه IMS با شناخت
 • اهداف، نیازها، مزایا و عناصر
 • ملاحظات لازم در تعیین موقعیت مکان پست فرماندهی
 • اختیارات و مسئولیت های افسر ایمنی

 

دوره بازآموزی سالیانه شامل :

 1. آزمایش مجدد کلیه صلاحیت ها و مهارتهای مقابله و پاسخ
 2. به روز کردن اطلاعات فنی
 3. آزمایش تصمیم گیری صحنه حادثه با استفاده از ایجاد شرایط اضطراری

آنیتا توکلی

اضافه کردن نظر

نرم افزار هزمت WISER

سیستم اطلاعات بی سیم برای واکنش گر ها درشرایط اضطراری (wiser) یک سیستم پذیرفته شده برای ارائه خدمات به اولین واکنش گرها در صحنه حوادت مواد خطرناک شیمیایی – بیولوژیک و رادیواکتیو (NBC) است.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت WISER
نرم افزار هزمت WISER

نرم افزار فارسی هزمت (ERG)

با توجه به کمبود منابع در زمینه واکنش در شرایط اضطراری، در هنگام بروز حوادث شیمیایی، تصمیم بر آن شد که راهنمای واکنش در شرایط اضطراری در قالب سامانه در اختیار آتش نشان های زحمت کش قرار گیرد.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت base
نرم افزار هزمت (ERG)

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.