بلاگ ایران هزمت

دوره هزمت تخصصی صنایع نفت و پالایشگاه سطح دو (عملیاتی)

گروه آموزشی ایران هزمت

IRAN HAZMAT TRAINING

IRANHAZMAT
 

Hazardous Materials Training for

First Responder Operations (FRO)

دوره آموزشی مدیریت حوادث موادخطرناک (HAZMAT) ویژه واکنش واکنش گر ¬های اولیه خاص صنایع نفتی و مواد شیمیایی

سطح دو  (عملیاتی)

مقدمه:

سازمان¬های مسئول واکنش به حوادث مواد خطرناک مانند سازمان¬های آتش نشانی، هلال احمر، اورژانس پزشکی، پلیس، بیمارستان¬ها، نیرو¬های نظامی، پدافند غیر عامل، صنایع کارخانجات شیمایی و صنایع نفتی و مسئولین HSE سازمان ها باید بر مبنای ماموریت و وظایف مورد انتظار از پرسنل، آموزش ¬های لازم را برای آن¬ها فراهم آورند. این آموزش ¬ها باید قبل از آنکه پرسنل مجاز به اجرای عملیات در منطقه آلوده باشد به آن¬ها داده شود.

این آموزش ¬ها باید بخشی از برنامه جامع و یکپارچه حفاظت از عموم مردم، محیط زیست و اموال در مقابل حوادث شیمیائی، بیولوژیک و رادیولوژیک ناشی از تصادفات در حمل ونقل مواد خطرناک، نشت و انتشار در صنایع، دفع پسماند¬های فعالیت ¬های صنعتی و یا حوادث تروریستی باشد. نسبت به صنایع خاص موجود باید مواد خاص شناخته شده و پاسخگویی عملیاتی مطابق آن ماده خاص انجام شود. برای مثال در صنایع نفتی و پالایشگاه ها باید با در نظر گرفتن انباشت حداکثری مواد پاسخگویی عملیاتی به پرسنل مرتبط آموزش داده شود.

 

عملیات هزمت

تعریف:

نیروهای پاسخ اولیه در سطح عملیاتی افرادی هستند که بعنوان بخشی از پاسخ اولیه به حادثه و به منظور حفاظت از افراد، اموال و محیط زیست در معرض خطر به مقابله با نشت و انتشار مواد خطرناک اقدام کنند آنها باید آموزش ببینند که چگونه در یک وضعیت دفاعی پخش مواد خطرناک را از یک فاصله ایمن کنترل کرده و از گسترش آن جلوگیری کنند نیروهای پاسخ اولیه در سطح عملیاتی عمدتاً اولین کسانی هستند که به صحنه حادثه HAZMAT واردمی شوند و ممکن است پرسنل نیروهای انتظامی، آتش نشانی، اورژانس پزشکی، تیمهای امداد و نجات جمعیت هلال احمر، HAZMAT و یا صنایع و کارخانجات نفتی و شیمیایی و سازمانهای خصوصی باشند.

 

 

مدت زمان دوره:

مدت زمان دوره ۴۰ ساعت می باشد و جلسات به صورت ترکیبی از سخنرانی وکارگاه ¬های تخصصی و ارائه مانورهای عملی با تمرین¬های فردی و گروهی می باشد.

پیش نیاز:

نیروهای پاسخ در سطح عملیاتی باید دوره آموزشی آگاهی عمومی (سطح یک) را گذرانده باشند.

اهداف آموزشی:

بعد از اتمام این دوره شرکت کنندگان قادر به تشریح و تمرین استراتژی های پایه ای برای حفاظت از سلامتی و ایمنی خود و دیگران در زمان رویاروئی در حوادث و با پتاتسیل مواجهه با مواد خطرناک خواهند بود آنها دانش و مهارت های لازم زیر را بدست خواهند آورد:

 1. روش های اصلی شناسایی خطر و ارزیابی ریسک
 2. تشخیص، شنایائی و درک صحنه حادثه مواد خطرناک HAZMAT/CBRNE
 3. انتخاب تجهیزات حفاظت فردی (PPE) مناسب با خطر
 4. درک مفاهیم اصلی مربوط به مواد خطرناک
 5. یادگیری مهارتهای کنترل های اصلی، محصور سازی ونگه داشت مواد خطرناک
 6. درک روش های اصلی رفع آلودگی
 7. یاد گیری نحوه استفاده و مراجعه به مرجع اطلاعات
 8. اجرای اقدامات کنترل دفاعی برای به حداقل رساندن ریسک خطرات ایمنی و بهداشتی
 9. بسط ICS

 

چادر رفع آلودگی

 

گروه های هدف:

افرادی که دوره عمومی و آگاهی را می گذرانند از سازمان¬های مختلفی نظیر آتش نشانی، پلیس، اورژانس پزشکی، سازمان¬های دولتی واکنش گرا، کارشناسان HSE و ایمنی کارخانجات و صنایع نفتی و شیمیایی، مدیریت شرایط اضطراری و پرسنل حمل ونقل هستند. این دوره به صورت کاملا اختصاصی برای تیم های پاسخگوی حوادث مواد خطرناک صنایع نفتی با فیلمهای سیمیلاتور حوادث نفتی و کارگاه های مرتبط و مانورهای رومیزی و عملیاتی تخصصی طراحی شده است تا پاسخگوی دقیق یک تیم هزمت باشد.

 

اساتید دوره:

این دوره توسط دو نفر از اساتید گروه ایران هزمت که بیش از ده سال سابقه در امر تدریس و واکنش عملیاتی به حوادث مواد خطرناک را دارند انجام می شود که با استفاده از متد آموزشی تسهیل کننده یاد گیری، اقدام به ارائه مطالب و تمرینات لازم می نمایند.

عباس جندقی

شرح دوره:

این دوره برای واکنش گرهای اولیه در نظر گرفته شده است تا با دانش و مهارت کافی به ایمنی و سلامت خود و دیگران در حد نیاز و مؤثر کمک کنند تا بتوانند:

 • به حوادث مواد خطرناکی که در محل های ثابت و در حین حمل و نقل رخ می دهند، پاسخ دهند.
 • به مقابله با موقعیت های خطرناکی که در تماس های روزمره در قسمتهای مختلف پالایشگاه ها و انبارهای مواد نفتی اتفاق می افتد بپردازند.

این دوره مطابق با قوانین و استانداردهای معتبر جهانی در حوزه پاسخ اضطراری به حوادث مواد خطرناک، در سطح عملیات مطابق با NFPA 471 و NFPA 472 ، استاندارد واکنش به حوادث مواد خطرناک و استاندارد صلاحیت های لازم واکنش گرهای اولیه به حوادث مواد خطرناک HAZMAT و سلاح های کشتار جمعی WMD، استاندارد دپارتمان حمل ونقل DOT و استاندارد سازمان ایمنی و بهداشت شغلی OSHA ارائه خواهد شد.

توجه: موضوعات ارائه شده در برنامه های آموزشی آتش نشانی های محلی نمی گنجد و مدرسین تخصصی آن بسیار محدود می باشند. زیرا مطابق و هم سطح با استانداردهای جهانی برگذار می شود.

 

 

صلاحیت هایی که بلافاصله بعد از شرکت در این دوره ایجاد خواهد شد شامل:

 • استفاده از رویه های عملیاتی استاندارد
 • اجرای تکنیکهای کنترل دفاعی
 • استفاده از تجهیزات حفاظت فردی مناسب برای هر نوع حادثه خاص
 • استفاده از رویه های رفع آلودگی مناسب
 • توانائی گزارش دهی مناسب واکنش برنامه ریزی شده به حادثه
 • پایه گذاری سیستم مدیریت حادثه IMS با شناخت
 • اهداف، نیازها، مزایا و عناصر
 • ملاحظات لازم در تعیین موقعیت مکان پست فرماندهی
 • اختیارات و مسئولیت های افسر ایمنی

 

دوره بازآموزی سالیانه شامل :

 1. آزمایش مجدد کلیه صلاحیت ها و مهارتهای مقابله و پاسخ
 2. به روز کردن اطلاعات فنی
 3. آزمایش تصمیم گیری صحنه حادثه با استفاده از ایجاد شرایط اضطراری

 

آنیتا توکلی

اضافه کردن نظر

نرم افزار هزمت WISER

سیستم اطلاعات بی سیم برای واکنش گر ها درشرایط اضطراری (wiser) یک سیستم پذیرفته شده برای ارائه خدمات به اولین واکنش گرها در صحنه حوادت مواد خطرناک شیمیایی – بیولوژیک و رادیواکتیو (NBC) است.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت WISER
نرم افزار هزمت WISER

نرم افزار فارسی هزمت (ERG)

با توجه به کمبود منابع در زمینه واکنش در شرایط اضطراری، در هنگام بروز حوادث شیمیایی، تصمیم بر آن شد که راهنمای واکنش در شرایط اضطراری در قالب سامانه در اختیار آتش نشان های زحمت کش قرار گیرد.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت base
نرم افزار هزمت (ERG)

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.