بلاگ ایران هزمت
مواد رادیولوژی

مواد رادیولوژی

مواد رادیولوژی چیست؟

خطرات رادیولوژی شامل قرار گرفتن در معرض دوز های زیان آور تابش است. بر اساس مرکز کنترل بیماری (CDC)، تابش خارجی زمانی اتفاق می افتد که ماده رادیواکتیو به شکل های غبار، پودر و یا مایع در تماس با پوست، مو و یا لباس شخص باشد. آلودگی داخلی زمانی اتفاق می افتد که شخص مواد رادیواکتیو را استنشاق کرده یا بلعیده باشد. منابع در معرض تصادفی تشعشع شامل نفوذ زیرزمینی مواد رادیواکتیو طبیعی (مانند گاز رادون) به خانه ها و نشت از انبارهای پسماندهای رادیواکتیو است (مانند میله های سوخت مصرف شده نیروگاه های هسته ای). انتشار عمدی میتواند ناشی از دستگاه های پراکندگی رادیولوژی (RDDs) باشند، مانند بمب های آلوده، که انفجارهای کوچیک ایجاد میکنند و تشعشع رها و پراکنده می کنند یا دستگاه های تابش رادیولوژی (REDs)، که انفجاری نیستند و از یک منبع پنهان رادیواکتیو استفاده می کنند و بطور ناخودآگاه افراد رو در معرض تشعشع قرار می دهند.

 

خطرات رادیواکتیو
خطرات رادیواکتیو

خطرات سلامتی تشعشع وابسته به فاکتورهای: نوع تشعشع، مسیر در معرض قرار گرفتن، تمرکز و میزان تشعشع و مدت زمان در معرض قرار گرفتن است. در معرض قرار گرفتن طولانی در یک مدت زمان کوتاه می تواند منجر به بیماری رادیواکتیو حاد شود و در بعضی مواقع منجر به مرگ. در معرض قرار گرفتن کوتاه در مدت زمان طول عمر ماده رادیواکتیو، احتمال پیشرفت مشکلات مزمن سلامتی، نقایص مادرزادی، سرطان را افزایش می دهد بویژه در حالت قابل توجه بودن دوز انباشته.

آنیتا توکلی

اضافه کردن نظر

نرم افزار هزمت WISER

سیستم اطلاعات بی سیم برای واکنش گر ها درشرایط اضطراری (wiser) یک سیستم پذیرفته شده برای ارائه خدمات به اولین واکنش گرها در صحنه حوادت مواد خطرناک شیمیایی – بیولوژیک و رادیواکتیو (NBC) است.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت WISER
نرم افزار هزمت WISER

نرم افزار فارسی هزمت (ERG)

با توجه به کمبود منابع در زمینه واکنش در شرایط اضطراری، در هنگام بروز حوادث شیمیایی، تصمیم بر آن شد که راهنمای واکنش در شرایط اضطراری در قالب سامانه در اختیار آتش نشان های زحمت کش قرار گیرد.

دانلود رایگان نرم افزار

نرم افزار هزمت base
نرم افزار هزمت (ERG)

ما را دنبال کنید

شما می توانید به راحتی با ما در تماس باشید ، ما نیز از پیدا کردن دوستان جدید بسیار خوشحال میشویم.